Liderul George Simion a ales să nu mai aștepte rezultatul final al votului din Parlament, după ce și-a retras parlamentarii din sală într-un gest de protest. La scurt timp după ieșire, acesta a transmis un mesaj ferm, susținând că „Guvernul Veștea-Nicușor a picat”, înainte ca procedura oficială de vot să fie încheiată. Mișcarea liderului AUR tensionează și mai mult scena politică într-un moment decisiv pentru formarea noului Executiv.